Certyfikat Unicef Pedagog Gabinet profilaktyki zdrowotnej Logopeda Kadra pedagogiczna Baza szkoły Bezpiecznie w Regionie płockim Wolontariat Osiągnięcia uczniów Inicjatywy Innowacje Dodatkowe zajęcia

Wolontariat

W roku szkolnym 2018/2019 zainicjowano współpracę z Centrum Edukacji Obywatelskiej. W ramach projektu„Młodzi głosują – wybory do Parlamentu Europejskiego 2019” oraz „Młodzi głosują – wybory parlamentarne 2019”,  stworzono przestrzeń dla rozwoju wolontariatu obywatelskiego w szkole. Projekt pozwolił uczniom wypowiedzieć się w ważnych sprawach dla kraju i wspólnoty europejskiej. Wolontariusze  wraz z nauczycielem - opiekunem,  przygotowali i przeprowadzili w szkole działania edukacyjne na temat zasad i znaczenia udziału obywateli w wyborach demokratycznych, jak również prowadzili lokalne działania zachęcające do uczestnictwa w wyborach, np. kampanie informacyjne i  profrekwencyjne na rzecz wspierania wysokiej frekwencji w wyborach europejskich i parlamentarnych. Ponadto wolontariusze zorganizowali w szkole młodzieżowe wybory na podobnych zasadach, na jakich przeprowadzane są wybory powszechne (lokal wyborczy, urna , karty i listy uprawnionych do głosowania), poznając w praktyce zasady i znaczenie głosowania.

Udział w projektach pozwolił społeczności szkolnej poznać ordynację wyborczą, uprawnienia parlamentu – krajowego i europejskiego oraz zdobyć doświadczenie związane z aktywnością obywatelską.  Ponadto miał wpływ na zwiększenie uczestnictwa młodych ludzi w życiu publicznym.

Najważniejsze było zaangażowanie wolontariuszy i uczniów w demokratyczne wybory i obywatelskie działania. Powyższe działania zostały opisane przez lokalne media – GW Płock

Zainicjowane działania obywatelskie i prospołeczne pozwoliły w latach 2018/2019  dwóm  uczniom - przedstawicielom szkoły, pełnić zaszczytną funkcję radnego w Młodzieżowej Radzie Miasta Płocka.

W roku szkolnym 2019/2020 kontynuowano  współpracę z UNICEF w ramach akcji „30 lat Konwencji praw dziecka”.

Społeczność szkolna poznała  znaczenie praw dziecka we współczesnym świecie, przygotowała prezentację, wystawę prac plastycznych,  plakaty o prawach dziecka i szereg informacji na temat Konwencji. W swoich działaniach szkolni wolontariusze pamiętali o kolorze niebieskim – symbolu UNICEF. Wszyscy zaangażowali się w globalne obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka i pokazali,  że prawa dziecka są ważne dla naszej szkoły.

Ponadto zaangażowano wolontariuszy w akcję charytatywną „Pomoc dla Nigru” uświadamiając jak wiele dzieci umiera na wskutek ciężkiego niedożywienia. Kwesta była okazją do promowania idei pomocy humanitarnej, zwiększenia świadomości uczniów na temat sytuacji dzieci w Afryce, uwrażliwienia na problemy rówieśników mieszkających w krajach rozwijających się oraz pozwoliła na kształtowanie wśród uczniów postawy tolerancji i otwartości na inne kultury.

W roku szkolnym 2018/2019 podjęto współpracę z Hospicjum Płockim w ramach akcji Pola Nadziei 2019,która miała na celu propagowanie idei wolontariatu, bezinteresownej pomocy nieuleczalnie chorym oraz ich rodzinom. Udział w akcji charytatywnej stał się okazją do wzbudzenia wrażliwości na cierpienie drugiego człowieka, empatii i kształtowania postaw prospołecznych wśród uczniów. Szkolni wolontariusze, wraz z opiekunem,  kwestowali  w szkole i na ulicach miasta.  Pozyskane w ten sposób fundusze pozwoliły zaspokoić potrzeby podopiecznych płockiego hospicjum .

W roku szkolnym 2020/2021 podjęto współpracę z Fundacją Siepomaga w ramach akcji charytatywnej przez Internet „Biegnij z Zosią”. Podjęte działanie pozwoliło krzewić ideę wolontariatu, otwartości, życzliwości i bezinteresowności wśród uczniów szkoły, a zebrane środki zasiliły konto Małej Zosi, by mogła kupić najdroższy lek na świecie i cieszyć się życiem.