|
Patriotyczne śpiewanki
Historia jest martwa, jeśli nie zostanie zrozumiana i głęboko przeżyta przez współczesnego człowieka. A przecież nic lepiej nie określa naszej tożsamości niż ona właśnie. Jeśli zapomnimy o czynach poprzednich pokoleń, jeśli nie poznamy ich marzeń i dążeń, staniemy się bezduszną masą, która nie będzie umiała obronić jako naród swojej suwerenności.
26 września, w przeddzień 75. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego, odbyła się w naszej szkole niezwykła lekcja historii. Wzięła w niej udział klasa VIa, która wysłuchała pogadanki przygotowanej przez panią Annę Kamińską, obejrzała okolicznościową wystawkę, a później pod kierunkiem pań Magdaleny Ołdakowskiej i Magdaleny Spirydonow nauczyła się śpiewać „Hymn Polski Podziemnej”.
Służba Zwycięstwu Polski, Związek Walki Zbrojnej, a w końcu Armia Krajowa to niezwykłe organizacje, i to nie tylko dlatego, że masowe i sprawne w funkcjonowaniu, ale także dlatego, że służące jedynie szlachetnym celom. Polskie Państwo Podziemne jest fenomenem w historii powszechnej, dowódem na to, że potrafimy mądrze zorganizować się i zgodnie działać. Warto mówić o pięknych czynach Polaków, warto pokazywać ich poświęcenie i heroizm w walce o wolność. To jest jak odtrutka na naszą rzeczywistość, w której patriotyzm bywa uważany za przeżytek, a wielkość charakteru, honor, niezłomność i moralność zastępuje się obłudnie polityczną poprawnością.
Zdjęcia z lekcji patriotyzmu w zakładce Album fotograficzny: rok szkolny 2014/2015, Lekcja patriotyzmu "75. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego". Posprzątaliśmy jak należy! Szesnastka wzięła udział w 21. już największej akcji ekologicznej „Sprzątanie Świata”. W tym roku obchodzona była ona pod hasłem: „Turysto! Szanuj środowisko!” Dewastacja polskiej przyrody mocno wiąże się niestety z wakacyjnym odpoczynkiem. Jako naród mamy bardzo niską świadomość ekologiczną, brakuje nam też estetycznej wrażliwości. Po sezonie letnim plaże, lasy, górskie szlaki wymagają posprzątania, ale wolontariuszy jest za mało, więc śmieci gromadzą się, bo natura z nimi sobie nie radzi. Organizatorzy akcji próbowali zwrócić uwagę na osobistą odpowiedzialność każdego Polaka za czystość kraju i postanowili promować odpowiedzialną turystykę.
Nasi uczniowie 19 września tradycyjnie sprzątali teren osiedla Tysiąclecia. Refleksje niezbyt optymistyczne, bo śmieci nawet więcej niż w ubiegłych latach. Ale to wina dorosłych: kiedy nasze dzieci będą duże, sytuacja na pewno się poprawi. 20 września akcja była kontynuowana przez uczniów biorących udział w rajdzie „Zlot po Ziemi Mazowieckiej”. Z inicjatywy pani Marii Morzyńskiej, odpowiedzialnej za „Sprzątanie Świata”, grupa z Szesnastki zbierała papierki, plastikowe butelki i inne śmieci na leśnych ścieżkach w okolicach Łącka. Świat stał się dzięki nam odrobinę piękniejszy.
(Na zdjeciu górnym -- akcja na osiedlu, na dolnym -- nasza grupa na rajdzie pod opieką pań: Marii Morzyńskiej, Anny Kamińskiej i Marty Oleckiej-Prosowskiej).

Z Szesnastki do gwiazd Rozpoczęliśmy kolejny rok pracy. Gala inauguracyjna odbyła się tym razem w nowej hali sportowej, dzięki temu udało się nam pomieścić uczniów aż 5 klas pierwszych oraz licznie przybyłych rodziców i gości. Zebrani mogli obejrzeć multimedialną prezentację dotycząca historii naszej szkoły, a później odbyło się uroczyste ślubowanie i pasowanie uczniów.
Chodźcie śmiało do szkoły, pierwszacy,
do zabawy, do wspólnej pracy.
Szkoła drzwi swe otwiera gościnnie,
szkoła serdecznie Was przyjmie – zachęcał młodszych kolegów Kuba z drugiej klasy. Zapewniał ich, że w szkole jest naprawdę wesoło, że można tu znaleźć prawdziwych przyjaciół, i wśród rówieśników, i wśród dorosłych. Zaraz potem dzieci ze świetlicy szkolnej zabrały wszystkich w podróż międzyplanetarną, bo na zajęciach twórczości – jak się okazało – można zbudować nawet... całkiem sprawny prom kosmiczny. Teatrzyk, który od lat działa w naszej placówce, jak zawsze sięgnął po oryginalny tekst, zadbał o ciekawą oprawę muzyczną i plastyczną widowiska.
Składamy serdeczne życzenia samych sukcesów naszym nowym uczniom i ich wychowawczyniom: paniom Iwonie Aronowskiej, Iwonie Muszyńskiej, Katarzynie Pawlak, Annie Kowalewskiej i Marcie Oleckiej-Prosowskiej. A rodzicom pierwszaków życzymy, by rodzicielska duma zawsze przepełniała ich serca.
Wakacje!Z okazji rozpoczęcia wakcji składamy wszystkim Uczniom i ich Szanownym Rodzicom życzenia udanego wypoczynku, pięknej pogody i niezapomnianych wrażeń z wakacyjnych podróży.
Rada Pedagogiczna wraz z Dyrekcją Szkoły
Szkolne koło turystyczne Skończył się rok szkolny. Nasze koło turystyczne, którego opiekunem jest pani Maria Morzyńska, może się w tym sezonie pochwalić wieloma wyczynami: uczestniczyło ono w sześciu rajdach, o niektórych już pisaliśmy. Pani Maria Morzyńska ocenia wszystkie te imprezy jako udane. Chwali aktywność dzieci z Szesnastki. Szczególnie często na szlaki wyruszali uczniowie klasy Vc – Julia Barzdo i Piotr Barzdo, oraz klasy IVc – Karol Zawodniak, Aleksandra Lejman, Emilia Leszczyńska, Tomasz Kamiński, Kamil Fin i Julia Pol. Koniecznie trzeba jeszcze wymienić rodzinną drużynę złożoną z Karoliny Gajewskiej z Va oraz jej mamy. Trzykrotnie zajęliśmy trzecie miejsce w klasyfikacji szkół podstawowych i dwukrotnie czwarte.
Największą popularnością cieszyły się rajdy „Pieczonego ziemniaka” i „Uśmiech stokrotki i niezapominajki” -- wspomina pani Morzyńska. – Na tym ostatnim musieliśmy się zmierzyć z kapryśną aurą. Wiosenny deszcz przemoczył nas do suchej nitki. Pani Stempnowska narzekała, że nigdy w życiu nie przeżyła pod otwartym niebem takiej pompy. Za to już na mecie mogliśmy ogrzać się i upiec kiełbaski przy ognisku zorganizowanym przez Szkołę Podstawową w Leszczynie Szlacheckim. Na miejscu atrakcją była też loteria fantowa za symboliczną złotówkę, w której każdy los wygrywał. Piotrek Szachmytowski wygrał wtedy plecak! W przyszłym roku atrakcji turystycznych na pewno nie będzie mniej.
Rajd VcKlasa Vc postanowiła spędzić przedostatni dzień nauki ciekawie i aktywnie: wzięła udział wraz z wychowawczynią, panią Izabelą Brzozowską, w rajdzie turystyczo-ekologicznym. Grupa wyruszyła spod pomnika Władysława Broniewskiego o godzinie 9.00 i powędrowała ulicą Mostową, Parową i Kazimierza Wielkiego w kierunku Szkoły Podstawowej nr 17, która była organizatorem imprezy. Po drodze nasi reprezentanci wykonywali zadania w puntach kontrolnych, malowali plakat i zdawali test sprawnościowy. Na mecie otrzymali słodki poczęstunek i dwa śliczne krzewy do posadzenia na terenie szkoły. Cieszymy się bardzo, zielone jest piękne.
Jedyni, co tak poloneza wodzą... Bal dla klas szóstych zaczął się od poloneza. I tym razem zgromadzeni rodzice i nauczyciele mogli patrzeć z dumą na dzieci sunące z gracją po parkiecie, aż w czterdziestu parach. Było wiele trudnych układów tanecznych: wąż, rozejście się na boki, wejście na środek czwórkami, tunele, rzędy z ukłonami, wiatraki i koła. Pani Danuta Nasiadko ćwiczyła je z naszymi uczniami kilka godzin. Jej talent i cierpliwość dały wspaniałe efekty. I dla tańczących, i dla patrzących były to niezapomniane chwile. I tak następny rocznik zbliża się do opuszczenia murów Szesnastki, za niecałe dwa tygodnie przyjdzie się pożegnać...
Wyniki Międzynarodowego Konkursu Matematycznego „KANGUR 2014”W Międzynarodowym Konkursie Matematycznym "Kangur 2014" brali udział uczniowie: klas V i VI w kategorii B1 i B2 – Beniamin, klas III i IV w kategorii M1 i M2 - Maluch. A oto wyniki:
Kategoria
|
Nazwisko i imię
|
Klasa
|
Wynik
|
Nauczyciel
|
M1
|
Mikołajewski Paweł
|
III A
|
wyróżnienie
|
A. Kowalewska
|
M1
|
Piechowicz Karolina
|
III B
|
wyróżnienie
|
I. Aronowska
|
M2
|
Siłkowski Dawid
|
IV A
|
wyróżnienie
|
M. Stempnowska
|
Powiatowy Konkurs Europejski13 maja w Szkole Podstawowej Nr 5 odbył się IX Powiatowy Konkurs Europejski. Rywalizujące w nim dzieci musiały wykazać się szeroką wiedzą o Unii Europejskiej, jej celach, strukturach i historii. Naszą szkołę reprezentowało troje uczniów z klasy 5c, którzy najlepiej napisali test eliminacyjny: Tomasz Koralewski, Adam Noskiewicz i Wiktoria Rybarczyk. 22 maja odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie konkursu. Wiktoria Rybarczyk zajęła w nim 3. miejsce! Opiekę nad uczestnikami konkursu sprawowała p. Izabela Brzozowska. Gorąco gralulujemy.
KONKURS PAPIESKI Rzymskokatolicka Parafia św. Bartłomieja w Płocku zorganizowała ciekawy konkurs pt. Bł. Jan Paweł II – papież rodziny. Jego celem była popularyzacja papieskiego nauczania. W konkursie uczestniczyli i rodzice, i dzieci. Rodzice musieli napisać pracę na temat Jakie myśli, cytaty z nauczania bł. Jana Pawła II chcielibyście przekazać swoim dzieciom i dlaczego?, a ich pociechy wykonywały prezentacje multimedialne lub prace plastyczne.
Polska rodzina napotyka dziś wiele trudności. Boryka się z kłopotami finansowymi, bezrobociem, brakiem czasu. Często powodem problemów w jej funkcjonowaniu jest przyjęcie niewłaściwej hierarchii wartości, na przykład zbyt duże nastawienie na gromadzenie dóbr materialnych czy karierę. Nauczanie świętego Jana Pawła II może pomóc w szukaniu właściwych wzorów postępowania, może przywrócić harmonię w codziennych relacjach między członkami rodziny oraz między rodziną i światem, może pomóc obronić się przed zagrożeniami, jakie niesie szerząca się ideologia gender.
Konkurs płockiej fary spotkał się z dużym zainteresowaniem. Został rozstrzygnięty 11 maja. Nasz uczeń, Adam Rzepecki, zajął w nim III miejsce, oczywiście razem z rodzicami.Swój udział w sukcesie miała także pani Alicja Popek, która opiekowała się "drużyną". Gratulujemy gorąco, choć oczywiście mamy świadomość, że myśl świętego Jana Pawła II wydaje zawsze piękny plon, a w rywalizacji takiej jak ta nie chodzi o nagrody.
Tym razem Wielka Brytania W dniach 7-11 maja odbyły się imprezy Pikniku Europejskiego. Rozpoczęła je Klasówka z Unii Europejskiej – konkurs wiedzy, w którym uczniowie z klasy Vc, przygotowani przez panią Izabelę Brzozowską, zajęli wysoką lokatę (18 punktów na 20). Później w Grze Miejskiej – Świat bez granic uczestniczyła klasa VIa pod opieką pani Marii Morzyńskiej, z równie dobrym wynikiem. 10 maja najmłodsze dzieci wzięły udział w wesołym korowodzie. Ubrane w kolory biały, czerwony i niebieski, niosły flagę brytyjską i godło partnerskiej gminy Thurrock. Na czele pochodu kroczyła dumnie królewska para, maluchy trzymały baloniki i powiewały chorągiewkami. Tego dnia odbył się również pokaz taneczny i wokalny: panie Monika Jakubowską i Marta Olecka-Prosowska przygotowały wraz z uczniami walc i angielskojęzyczną piosenkę. Nasz kramik, prezentujący w tym roku gminę Thurrock, ozdobiony był plakatami, napisami i flagami, oferował ulotki i słodki poczęstunek. Uczniowie Szesnastki wraz z nauczycielami języka angielskiego serdecznie przyjmowali gości, rozmawiali na temat Wielkiej Brytanii, przybliżając wiedzę o tym kraju członkowskim Unii mieszkańcom Płocka. Udział w Pikniku Europejskim dostarczył nam wielu wrażeń. Serdecznie dziękujemy Rodzicom, którzy włączyli się w organizowanie imprez i w nich uczestniczyli. Konkurs The Smarters Brain TwisterW Szkole Podstawowej nr 22 w Płocku odbył się konkurs powiatowy The Smarters Brain Twister. Nasi uczniowie wrócili z niego bogatsi o doświadczenia i uhonorowani nagrodami. Karolina Piechowicz, uczennica pani Marty Oleckiej-Prosowskiej, zajęła drugie miejce, a Oliwier Wiśniewski, Jakub Dusza i Filip Rzepkowski, przygotowywani przez panią Izabelę Brzozowską, panią Martę Olecką-Prosowską i pana Bogdana Janiaka, otrzymali wyróżnienia. Gratulujemy sukcesów. 3 MajaKonstytucja 3 Maja była drugą na świecie, a pierwszą w Europie ustawą zasadniczą. Została uchwalona po I rozbiorze, w 1791 roku, w sytuacji dla Polski bardzo tragicznej, z której już nie dane było Rzeczpospolitej Obojga Narodów się podźwignąć. Konstytucja obwiązywała tylko 14 miesięcy, jej twórcy – należący do stronnictwa patriotycznego – nie zdążyli uzdrowić wewnętrznej sytuacji kraju ani wzmocnić go na arenie międzynarodowej. Dokument jest na pewno wyrazem nowoczesnej myśli politycznej, ale jednocześnie również przestrogą dla Polaków: o mądre rządy trzeba zabiegać ciągle, odpowiedzialność obywatelską wykazywać w każdej chwili, bo na gruntowną naprawę państwa może być za późno.
W czasie okolicznościowego apelu, przygotowanego przez nauczycieli języka angielskiego i prowadzonego przez panią Izabelę Brzozowską, uczniowie uczestniczyli w pouczającej lekcji historii. Mogli również wykazać się swoją wiedzą w przeprowadzonym po uroczystości konkursie. Zebranie z rodzicami dzieci przyszłych klas I.29 maja 2014 r. godzina 17:00
w świetlicy odbędzie się zebranie z rodzicami dzieci przyszłych klas pierwszych. Akademia ku czci świetego Jana Pawła II Nie lękajcie się! Otwórzcie drzwi Chrystusowi! – tak brzmiały słowa przesłania, które skierował do całego świata w dniu 16 października 1978 roku nowo obrany papież – Jan Paweł II. Przypominał w ten sposób każdemu, że trzeba do końca zaufać Zbawicielowi, który wiernie towarzyszy człowiekowi we wszystkich trudach i niepokojach życia. Ojciec Święty wielokrotnie powtarzał, że człowiek nie potrafi sam siebie zrozumieć bez Boga, że wiara jest nam niezbędnie potrzebna, a co za tym idzie, że idea państwa świeckiego i religii sprowadzonej do sfery wstydliwej prywatności jest błędna. W Niedzielę Miłosierdzia Bożego papież Franciszek ogłosił z Rzymu, że Jan Paweł II został włączony w poczet świętych. Dla uczczenia tego faktu oraz zgodnie z wieloletnią tradycją szkoły 29 kwietnia odbyła się uroczysta akademia, przygotowana przez panie: Małgorzatę Pruszkowska oraz Hannę Mówińską. Swoje niezwykłe talenty zaprezentowała klasa I b. Dzieci pięknie śpiewały i recytowały, wzuszyły i zachwyciły publiczność.
Akt kanonizacji zezwala na na powszechny, publiczny kult Jana Pawła II. Mamy świętego, do którego możemy modlić się w wielu intencjach. Pamiętajmy jednak, że papieskie Nie lękajcie się! jest także wezwaniem do odważnej walki ze złem, do odrzucenia postawy zakłamania i konformizmu. Niech postać niezwykłego Polaka będzie dla nas nie tylko powodem do narodowej dumy, ale także przykładem jak konsekwentnie dokonywać trudnych życiowych wyborów w duchu prawdy i dobra.
Konkurs wiedzy o Janie Pawle II
Wzięliśmy udział w Projekcie Edukacyjnym Jesteśmy Twoimi uczniami, organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 5 w Płocku. Celem projektu było przypomnienie postaci Jana Pawła II oraz przygotowanie dzieci do świadomego i aktywnego przeżycia wyjątkowego w naszej historii wydarzenia – kanonizacji papieża Polaka. Natalia Trzcińska i Marta Szałkiewicz zajęły w konkursie wiedzy o Janie Pawle II drugie i trzecie miejsce, co jest dużym osiągnięciem. Dziewczęta świetnie znały fakty z życia naszego wielkiego rodaka i dobrze rozumiały jego nauczanie. Gratulujemy sukcesu im oraz pani Alicji Popek, pod której okiem zdobywały wiadomości. Na koniec warto zacytować motto przyświecające imprezie: My, Jana Pawła uczniowie, słowa ojca w czyn chcemy przemieniać, pomagać ludziom i wciąż pamiętać.

Olimpiada "Olimpusek" Szkolny koordynator olimpiady ogólnopolskiej z języka angielskiego "Olimpusek", pani Marta Olecka-Prosowska, otrzymała wyniki konkursu. Nasza szkoła odniosła duży sukces, co bardzo nas cieszy. Na ośmioro uczniów biorących udział w konkursie mamy aż troje laureatów:
-- Oliwier Wiśniewski, klasa IIIa -- miejsce I (nauczyciel prowadzący -- pani Izabela Brzozowska),
-- Karolina Piechowicz, klasa IIIb -- miejsce VII (nauczyciel prowadzący -- pani Marta Olecka-Prosowska),
-- Adam Aleksandrowicz, klasa IIIb -- miejsce XIII (nauczyciel prowadzący -- pani Marta Olecka-Prosowska).
Pchli targ Zdaje się, że pierwszym „pchlim targiem” na świecie był bazar Marche aux puces (dosłownie: bazar z pchłami), założony w XVII wieku na przedmieściach Paryża, w każdym razie to od niego wywodzi się nazwa targowiska, gdzie można za grosik kupować i sprzedawać towary niekoniecznie nowe, niekoniecznie piękne i niekoniecznie potrzebne. Czym się u nas handlowało w czasie imprezy zorganizowanej 21 marca przez Samorząd Uczniowski pod opieką pani Izabeli Brzozowskiej? Przede wszystkim słodyczami, czasopismami, zabawkami i sztuczną biżuterią. Impreza wzbudza co roku olbrzymie emocje, myśli się dużo wcześniej, co może być chodliwym towarem, przygotowuje się plakaty, hasła reklamowe, torebki albo papier do pakowania. Powstają najróżniejsze spółki, bo samemu trudno sobie przecież ze wszystkim poradzić, a przy tym każdy ma ochotę być i sprzedającym, i kupującym, a ktoś musi cały czas pilnować stoiska. Ile można było zarobić? Jeśli wierzyć, nawet ponad sto złotych. Z tym, że większość utargu zazwyczaj wydawało się od razu, kupując coś u konkurencji. Pieniądz lubi być w ciągłym ruchu.
|
|
|