|
Pchli targPchli targ – impreza, która zawsze odnosi wielki sukces. Szkolna społeczność żyła nią przez kilka dni: tyle pomysłów, planów, kalkulacji finansowych. Ile zainwestować? Co najlepiej się sprzedaje? Z kim zawrzeć spółkę? Jak reklamować swoje stoisko? Przy okazji można pochwalić się umiejętnościami mam i babć: świeże, domowe ciasta i ciasteczka idą jak woda. W tym roku można było kupić naprawdę wszystko, nawet kwiaty doniczkowe. Pani Izabella Brzozowska, opiekunka samorządu szkolnego, twierdzi, że organizacja imprezy nie sprawia większych kłopotów, bo wszyscy już wiedzą, jak należy się włączyć do wspólnej zabawy. Może trochę gorzej jest ze sprzątaniem po niej, ale jakoś udaje się w końcu doprowadzić „targowisko” do porządku. Za rok na pewno powtórzymy... – zapewnia. Międzynarodowy Konkurs „Kangur Matematyczny” Konkurs Kangur wywodzi się z Australii, gdzie został zainicjowany kilkadziesiąt lat temu przez matematyka Petera O'Hallorana, któremu zależało na propagowaniu szerokiego zainteresowania „królową nauk” wśród młodych ludzi. W 1990 roku odbył się po raz pierwszy w Europie, dokładniej we Francji. Bardzo szybko upowszechnił się, jest najbardziej masową matematyczna imprezą na świecie. W Polsce został w tym roku przeprowadzony 19 marca o godzinie 9.00. Naszym 55 "kangurom" życzymy powodzenia.
III miejsce w konkursie plastyczno–multimedialnym „Mój przyjaciel komputer”Uczennica klasy Vc Julia Pol zajęła III miejsce w konkursie plastyczno-multimedialnym „Mój przyjaciel komputer”, zorganizowanym w ramach obchodu Dnia Bezpiecznego Internetu 2015 przez Szkołę Podstawową nr 11 w Płocku. Cieszymy się razem z Julią. Konkurs ortograficzny dla klas V-VIRycerz w chabrowym kubraczku, utkanym z błahej pajęczyny, przechwycił haftowaną chorągiew armii przeciwników... – to cytat z tegorocznego konkursu ortograficznego, który odbył się 16 lutego. Julia Kopczyńska z VIa napisała konkursowy test prawie bezbłędnie, a był bardzo trudny i pełen zasadzek. Julia zajęła I miejsce, powtórzyła swój ubiegłoroczny sukces, II miejsce przypadło Bartoszowi Rosiakowi z Vc, a III trzem uczennicom – Natalii Piegat z VIa, Weronice Nowakowskiej z VIc i Weronice Złakowskiej z Vb. Serdecznie gratulujemy. Orszak Trzech Króli 6 stycznia ulicami Płocka wyruszył już po raz czwarty Orszak Trzech Króli. Imprezie tej towarzyszy doroczny zjazd Kolędników Misyjnych z całej diecezji. Dziesięcioosobowa grupa misyjna z naszej szkoły pod przewodnictwem pani Hanny Mówińskiej włączyła się do tej wspaniałej i pięknej tradycji kolędniczej. W kolorowych, jasełkowych i misyjnych strojach wędrowaliśmy z orszakiem do kościoła pod wezwaniem św. Stanisława Kostki. Tam podczas Eucharystii celebrowanej przez biskupa Romana Marcinkowskiego naszej grupie przypadł zaszczyt udziału w oprawie Mszy Świętej. Uczniowie czytali modlitwę wiernych, komentarz i w procesji złożyli dary ofiarne.
Przy okazji rozstrzygnięto konkursy, organizowane jako imprezy towarzyszące Orszakowi. W Konkursie Rodzinnych Szopek Bożonarodzeniowych szopka wykonana przez rodzinę Aleksego Filipkowskiego z Vb zdobyła wyróżnienie, a w konkursie na Kolędników Misyjnych Diecezji Płockiej Kategoria Stroje Kolędnicze nasi uczniowie zajęli I miejsce.
Warto dodać, że włączyliśmy się w ten sposób w imprezę o charakterze ogólnopolskim, nabierającą coraz większego rozmachu i budzącą coraz większe zainteresowanie. Orszaki Trzech Króli zorganizowano w wielu miejscowościach, w tym roku uczestniczyło w nich koło miliona osób, prawie o jedną trzecią więcej niż w roku ubiegłym. Tradycja chrześcijańska niesie z sobą wiele wartości, przypomina o rodzinnym świętowaniu i daje okazję do dobrej zabawy.
I miejsce dla WiktoriiW tym roku odbyła się XI edycja miejskiego konkursu plastycznego z cyklu „Tradycje i zwyczaje polskie” na najciekawszą szopkę bożonarodzeniową, który jest organizowany przez Spółdzielczy Dom Kultury. Pierwsze miejsce w konkursie zajęła uczennica naszej szkoły, Wiktoria Lichocka z Vb, podopieczna pani Liwii Wodkowskiej-Pikały. Gratulujemy dużego sukcesu. życzenia
Spokojnych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia oraz wszelkiej pomyślności w nadchodzącym 2015 roku życzy Rada Pedagogiczna Szkoły Podstawowej nr 16 w Płocku. Jasełka Wigilia. Ulicami wielkiego miasta wędruje mała dziewczynka. Jest zupełnie sama, bez ciepłych butów, czapki, kurtki. Dookoła tłumy ludzi, wszyscy spieszą do domów, by jak najszybciej usiąść do suto zastawionego stołu i zaśpiewać radosne kolędy. Tak zaczyna się historia dziewczynki z zapałkami, przedstawiona w czasie naszych szkolnych jasełek. Opowiedział ją po raz pierwszy Hans Chrystian Andersen, pisarz, który w dzieciństwie dobrze poznał smak nędzy i samotności.
– Dziś często wydaje się ludziom, że instytucje opieki społecznej wystarczą, by uporać się z problemem biedy i bezdomności, a nic nie zastąpi wrażliwego ludzkiego serca – zauważa pani Hanna Mówińska, która w tym roku przygotowała przy współpracy pani Hanny Szczepańskiej wraz z uczniami klas Vb i IIa przedstawienie bożonarodzeniowe. – Nic nie pomogą instytucje, jak zabraknie pomocnej dłoni sąsiadów, przyjaciół czy przypadkowo spotkanych na ulicy ludzi.
Nasza historia kończy się dobrze: dziewczynka poznaje dzieci, którzy dają jej ciepłe ubranie, jedzenie, a przede wszystkim poczucie, że komuś zależy na jej losie. Kasia trafia w końcu do rodziny zastępczej, będzie mieć dach nad głową i miłość nowych opiekunów. Niech nie zabraknie miłości ani w naszych rodzinach, ani na ulicach naszego miasta. Nasz samorząd w akcji...
Samorząd szkolny angażuje się chętnie w działania charytatywne. 5 grudnia zakończył zbiórkę pieniędzy na akcję „Góra Grosza”, prowadzoną przez Towarzystwo „Nasz Dom”. Zebraliśmy 157,10 zł. W styczniu nastąpi przekazanie pieniędzy fundacji, która opiekuje się między innymi rodzinnymi domami dziecka. Za wsparcie akcji serdecznie dziękujemy. Szczególne podziękowania pani Izabela Brzozowska, opiekunka samorządu, składa uczniom zbierającym pieniądze oraz Tomaszowi Koralewskiemu, Jackowi Zawitowskiemu i Bartkowi Zienkiewiczowi, którzy skrupulatnie przeliczyli to, co zebrano.
Zakończyła się też inna akcja: „My dla Nas”, trwająca od 8 do 17 grudnia. Tym razem udało się nam zgromadzić 160,58 zł i całą górę słodyczy. Przygotowaliśmy 17 paczek dla dzieci, których rodziny znajdują się w ciężkiej sytuacji materialnej. Święty Mikołaj dziękuje serdecznie swoim bezimiennym pomocnikom za bezinteresowność i dobre serca. Wigilia w teatrze Opowieść wigilijna to utwór, który znajduje się w repertuarze niejednego teatru i bywa grany często latami, choć zazwyczaj, ze względu na tematykę, tylko przed świętami. Na deskach płockiej sceny obejrzeć można muzyczną wersję widowiska w reżyserii Rafała Sisickiego. W środę, 18 grudnia, na przedpołudniowym spektaklu na widowni zasiedli uczniowie kilku szkół, także naszej. Publiczność zamiera, gdy wśród kłębów dymu pojawiają się straszne duchy, próbujące nakłonić oschłego, okrutnego skąpca Scrooge'a do zmiany postępowania. W ostatnim akcie kilka razy zrywają się oklaski. Oklaski nie dla aktorów, a dla postaci: tak dzieci reagują na nawrócenie się głównego bohatera. Młoda widownia nagradza hojność, wrażliwość, wyrozumiałość starego samotnika, który postanowił nagle żyć dla innych. Takie spontaniczne reakcje odbiorców to na pewno powód do dumy dla całego zespołu. Brak dystansu do scenicznej rzeczywistości dowodzi przecież, jak sztuka teatralna może wciągać, ile emocji może dostarczać.
Na pamiątkowym zdjęciu klasa IVc w towarzystwie aktorów płockiego teatru . Sukces wokalny uczniów naszej szkołyNasza choinka5 grudnia 2014 r. odbył się konkurs na najpiękniejszą świąteczną choinkę, w którym wzięło udział 10 szkół podstawowych z naszego miasta. Drzewka, jak co roku, ustawiono przed rartuszem. Celem konkursu było pielęgnowanie tradycji bożonarodzeniowych oraz ożywienie płockiej starówki. Oprócz Urzędu Miasta Płocka, konkursowi patronowali: Płocka Lokalna Agencja Turystyczna, Agencja Rewitalizacji Starówki i Muzeum Mazowieckie. Ucznowie Szesnastki udekorowali swoją choinkę ślicznymi, ręcznie malowanymi aniołkami z masy solnej, które wykonali na lekcjach plastyki pod okiem pani Liwii Wodkowskiej-Pikały. I zdobyliśmy pierwsze miejsce! (Jesteśmy rozanieleni). A K C J A OTWARTE MIEJSKIE OBIEKTY SPORTOWE
AKCJA
OTWARTE MIEJSKIE OBIEKTY SPORTOWE
Zapraszamy mieszkańców Płocka, a dzieci pod opieką rodziców, do Szkoły Podstawowej Nr 16 w Płocku w soboty:
06.12.2014r., 13.12.2014 r., 20.12.2014 r.
w godzinach 1000-1200
do udziału w zajęciach sportowych na sali gimnastycznej pod kierunkiem animatora sportu.
Prezentujemy wysoki poziom Otrzymaliśmy raport z ewaluacji całościowej, która została przeprowadzona w naszej placówce na przełomie września i października. Ewaluatorzy pozytywnie ocenili warunki lokalowe szkoły oraz jej ofertę edukacyjną, zauważyli, że zapewniamy uczniom poczucie bezpieczeństwa, że nauczyciele dobrze współdziałają ze sobą i chętnie podejmują najróżniejsze inicjatywy. Państwo stawia szkołom wiele wymagań, toteż ewaluacja zewnętrzna prowadzona była aż w dwunastu obszarach. Sprawdzano na przykład aktywność uczniów, respektowanie norm społecznych, realizowanie podstawy programowej, wspomaganie rozwoju dzieci i organizację procesów edukacyjnych. We wszystkich badanych obszarach uzyskaliśmy poziom B, oznaczający wysoki stopień wypełniania wymagania. Cieszymy się z tego wyniku, mamy świadomość, że to wspólny sukces dyrekcji, nauczycieli, pracowników obsługi i uczniów. A także Rodziców, którzy są dla nas najważniejszymi partnerami. Dziękujemy Państwu za liczne uczestnictwo w badaniach ewaluacyjnych i serdecznie zapraszamy do dalszych wspólnych działań na rzecz naszej szkolnej społeczności. Wystawa w Orlen ArenieOd dwóch dni na parterze budynku naszej szkoły można zwiedzać ciekawą wystawę. Została ona przeniesiona z holu głównego Orlen Areny, gdzie od 6 listopada obejrzało ją wielu płocczan. Przygotowali ją nasi uczniowie w setną rocznicę powstania Legionów Polskich walczących o niepodległość w I wojnie światowej. Prace plastyczne i tematyczne, wykonane przez dzieci pod kierunkiem pań Ewy Szulczewskiej i Liwii Wodkowskiej-Pikały, stanowiły wartościową oprawę pierwszoligowego meczu piłki ręcznej między zespołami Wisły Płock i Vive Kielce, który odbył się 9 listopada. Wystawa wpisała się w miejskie obchody Święta Niepodległości i spotkała się z wysoką oceną gości, kibiców i pracowników Orlen Areny. Zwycięstwo w ergowiosłachChłopcy z Szesnastki już trzeci raz z rzędu odnieśli wielki sukces - wygrali płockie zawody w ergowiosłach. Nasza „Sztafeta Olimpijska” składała się z czterech zawodników, którzy wystartowali na „dystansach” dwustu, czterystu, sześciuset i ośmiuset metrów: Piotra Barzdo, Piotra Szachmytowskiego, Krystiana Dragana i Marcina Ciećwierza (dwaj ostatni osiągnęli rekordowe czasy). Dziewczęta (Alicja Wolf, Julia Jankowska, Oliwia Wolińska i Maja Sokołowska) zajęły IV miejsce.
Ergometr doskonale sprawdza siłę i wytrzymałość zawodników, daje też możliwość świetnej zabawy. Konkurencja staje się coraz bardziej popularna i szanowana. Tym bardziej cieszy nas, że święcimy w niej triumfy. Strażnicy pamięci W tym roku akademię z okazji Święta Niepodległości przygotowały klasy Va i VIa, to im przypadła rola strażników pamięci. Pamięć jest podstawą tożsamości narodowej, trzeba jej strzec. Nasi artyści wykonali dobrze swoje zadanie: zostali uważnie wysłuchani, dostarczyli widzom wiedzy o polskiej historii i wielu głębokich wzruszeń. Szczególnie ciepło przyjęte zostały solowe śpiewy Tomka Kamińskiego, Pawła Mikołajewskiego i Majki Białaszek, przygotowane pod opieką pań: Magdaleny Ołdakowskiej i Magdaleny Spirydonow.
Przy okazji narodowego święta warto przytoczyć słowa zawarte w preambule konstytucji, które nakładają na nas ważny obowiązek: „Nawiązując do najlepszych tradycji I II Rzeczypospolitej, zobowiązani [jesteśmy], by przekazać przyszłym pokoleniom wszystko, co cenne z ponadtysiącletniego dorobku”. Potrzebujemy rzetelnej wiedzy o przeszłości, a w związku z tym, że program nauczania historii w szkole został bardzo okrojony, coraz większe zadania stają przed rodzinami, Kościołem i lokalnymi społecznościami. Nauczanie patriotyzmu staje się wspólnym narodowym zadaniem. Mamy prawo być Polakami: wyjście na ulicę z biało-czerwonymi flagami to nie faszyzm czy nacjonalizm, to prawo wywalczone dla nas krwawo przez poprzednie pokolenia. Nie będziemy się umieli o nie upomnieć, jeśli o tej przelanej krwi zapomnimy.
Po pieczonego ziemniaka 11 października, w piękny, słoneczny poranek trzydzieści pięcioro uczniów naszej szkoły ruszyło na trasę rajdu „Pieczonego Ziemniaka”. Przeszli oni dzielnie od Słupna do Wykowa, gdzie na stadionie można było ogrzać się przy ognisku, pograć w piłkę i posilić się. – Tym razem nie było żadnych niespodzianek – relacjonuje pani Maria Morzyńska. – Rajd był dobrze zorganizowany i właściwie zaopatrzony. Pieczonych ziemniaków dużo. Powrót w autobusach bez ścisku. Pogoda ładna. Miejmy nadzieję, że następny będzie równie udany.
Pamiątkowe zdjęcie zrobiła pani Marta Olecka-Prosnowska. W stylu retro 14 pździernika odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej, przygotowana przez klasy Vc i IIb pod kierunkiem pań Małgorzaty Pruszkowskiej i Magdaleny Ołdakowskiej. Publiczność z przyjemnością obejrzała tańce i wysłuchała kilku ponadczasowych piosenek, jak Pamiętajcie o ogrodach, Żeby szczęśliwym być, Ocalić od zapomnienia, Złoty pierścionek, Wszystkiego najlepszego. Drugoklasiści rozbawiali wszystkich do łez, przedstawiając scenki z życia szkoły, a po solowych występach Emilki Leszczyńskiej i Tomka Kamińskiego rozlegały się burze braw. Dodatkową atrakcją imprezy były piękne dekoracje przygotowane przez panie Hannę Szczepańską i Teresę Rososińską. Najwięcej emocji wzbudził jednak wiersz recytowany przez Tosię Brzozowską, mówiący wiele prawdy o kondycji współczesnego nauczyciela i jego licznych obowiązkach zawodowych:
1 września – wielkie nieba!
Plany pracy oddać trzeba!
Tu zajęcia dydaktyczne,
innowacje dynamiczne,
a tu program mam autorski
obszerny i nowatorski!
Ścieżki międzyprzedmiotowe
też już muszą być gotowe:
czytelnicza i medialna,
edukacja regionalna...
Kursy, rady i szkolenia
zmieniają mój punkt widzenia.
A w soboty już od świtu
zaglądam wciąż do zeszytu,
bo na studiach jestem znów - uff!
Awans zrobię, żebym skisła!
To sprawa jest oczywista!
Choć łapała mnie zadyszka,
cieszyć będzie ta podwyżka.
Niestety z tego dochodu
nie kupię samochodu.
Ale starczy do pierwszego... Szkolna demokracja25 września odbyły się wybory do Samorządu Szkolnego. Poprzedziła je gorąca kampania wyborcza. W głosowaniu wzięło udział 146 uczniów z klas V i VI. (Tylko jeden głos był nieważny, takiego wyniku może nam pozazdrościć „dorosły” parlamentaryzm). Spośród 18 kandydatów wyłoniona została Rada Samorządu Uczniowskiego w składzie:
Jacek Zawitowski VIc – przewodniczący
Kamil Kacprzak VI a
Filip Grzelak VIb
Julia Chamska Va
Gratulujemy sukcesu, czekamy na wywiązanie się z wyborczych obietnic.
|
|
|