Szkoła Podstawowa nr 16 im. Mikołaja Kopernika w Płocku

 

Nawigacja

  • Canto Piccolo zdobyte

    Canto Piccolo zdobyte

    26 listopada 2015 r. w Szkole Podstawowej nr 17 odbył się po raz piętnasty Konkurs Piosenki Dziecięcej "Canto Piccolo". W Jury zasiedli muzycy, którzy po wysłuchaniu wszystkich uczestników wyłonili najlepszych. Naszą szkołę w kategorii klasy I-III reprezentowało dwóch równolatków: Adaś Wojciechowski z kl. IIa i Jaś Ołdakowski z kl. Ia. Chłopcy ucharakteryzowani do wykonywanych piosenek zaprezentowali się na scenie wzorowo. Adaś zaśpiewał marynarską piosenkę "Budujemy łódź" zdobywając Wyróżnienie, a Jaś wyśpiewał III Miejsce "Polką fasolką". Do konkursu uczniów naszej szkoły przygotowywały nauczycielki bibliotekarki: Magdalena Ołdakowska i Magdalena Spirydonow. Gratulujemy Chłopcom i życzymy Im dalszych sukcesów!!!

      

  • Polski Listopad

    https://encrypted-tbn3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQlSklvRkrqzc2nktCKl3XcUHRgdFMYFV6y7D49oJ-90ZMC2dNIuQŚwięto Niepodległości jest dziś powszechnie i tłumnie obchodzone. Ustanowiono je w 1937 roku, ale zanim weszło mocno do tradycji narodowej, przyszła II wojna światowa i okupacja hitlerowska, później sowiecka. Święto przywrócono w 1989 roku i odtąd budzi coraz większe emocje Polaków. W całym kraju odbywają się koncerty, biegi uliczne, marsze, akademie, uroczyste zmiany wart w miejscach pamięci. Coraz częściej 11 listopada Polacy dekorują domy flagami czy noszą narodowe emblematy.

    7 listopada nasza szkoła tradycyjnie wzięła udział w Rajdzie Niepodległości. Grupa uczniów z Szesnastki pod opieką pani Marii Morzyńskiej zapaliła znicze na grobach obrońców Płocka z 1920 roku i wysłuchała koncertu pieśni patriotycznej w Liceum Ogólnokształcącym im. Władysława Jagiełły.

    10 listopada uczestniczyliśmy wszyscy w rocznicowej akademii. Zachwyciły nas przede wszystkim piękne występy muzyczne przygotowane z uczniami przez panią Magdalenę Ołdakowską i panią Magdalenę Spirydonow i nagłośnione profesjonalnie przez pana Ryszarda Frąckiewicza. Śpiewała klasa Va i czworo solistów: Tomasz Kamiński, Emilia Leszczyńska, Julia Jończyk i Paweł Mikołajewski, którzy wykonali urzekające pieśni. Słowa Elżbiety Buczyńskiej, autorki jednej z nich, mocno zapadają w serce:


    „Niepodległość - trudne słowo. Może ono znaczy,
    Coś ważnego w naszym życiu. Kto mi wytłumaczy?
    Tak to słowo bardzo ważne. Jeśli słuchać umiesz,
    To na pewno już niedługo łatwo je zrozumiesz.

     

    Uwięziony ptak nie śpiewa.
    A czy wiesz dlaczego?
    Bo nie spotkasz nigdy w klatce,
    Ptaka szczęśliwego.

    Czasem ktoś Ci nie pozwoli cieszyć się swobodą
    I zamieszka bez pytania w twoim kraju z tobą.
    Potem bardzo się panoszy, rządzi i wymaga.
    Wreszcie mówi, że tak lepiej, że tobie pomaga.

    Uwięziony ptak nie śpiewa.
    A czy wiesz dlaczego?
    Bo nie spotkasz nigdy w klatce,
    Ptaka szczęśliwego.

    Tak poznałam, zrozumiałam słowa najważniejsze.
    Niepodległość znaczy wolność.
    Słowa najpiękniejsze”.

     

    Nasze obchody Narodowego Święta Niepodległości zakończyliśmy 11 listopada przed Płytą Nieznanego Żołnierza. Tam delegacja Szesnastki, Weronika Chlebowska, Natalia Karaś i Łukasz Stępniak, wysłuchali okolicznościowych przemówień i złożyli kwiaty. Niech żyje wolna Polska!

    Na zdjęciu wykonawcy, uczniowie VIa: Weronika Chlebowska, Wiktoria Pędzierska, Bartosz Michałowski, Jakub Ciepłucha, Karolina Olecka, Karolina Gontarek, Aleksandra Rosa, Julia Chamska, Oskar Paciorkowski, Milena Salamandra, Dawid Siłkowski, Maja Osmańska, Katarzyna Niemczycka, Aleksandra Biniewicz

  • Rajd "Ciżemka"

     

    Pani Maria Morzyńska zaprasza na rajd „Ciżemka”, który odbędzie się w sobotę, 24 października. Tym razem „pokonamy” spacerową trasę po Płocku. Każdy uczestnik dostaje pamiątkowy znaczek i słodki poczęstunek, a szkoła – puchar i dyplom. Koszt rajdu – 5 zł, wpłaty do wtorku, 20 października, do pani Morzyńskiej. Zbiórka przed szkołą o godz. 9.30., powrót około 13.30. Proszę koniecznie pamiętać o odpowiednim ubraniu.

     

  • Rajd Zlot po Ziemi Mazowieckiej

    Rajd według relacji pani Marii Morzyńskiej:                                                                             

    „Zlot po Ziemi Mazowieckiej” odbył się w sobotę 19 września. Wystartowaliśmy z Gór koło Płocka i przemierzyliśmy pieszo piękną trasę leśną  o długości dziesięciu kilometrów. Na mecie w Nadleśnictwie Łąck czekała na nas pyszna grochówka, a także świetnie przygotowane miejsca piknikowe z trzema ogniskami, przy których można było piec kiełbaski. Urokliwe miejsce leśniczówki łąckiej i cudowna, letnia pogoda sprawiły, że rajd był szczególnie udany.

     

    I zaproszenie na następną pieszą wędrówkę:
    Już w najbliższą sobotę odbędzie się kolejna impreza, w której będziemy brać udział: rajd  „Pieczonego ziemniaka''. Pokonamy trasę od Słupna do Wykowa długości 8 km. Zbiórka przed szkołą o 8.40. Na trasę dojeżdzamy autobuserm nr 12, który mamy o godz. 8.57 (trzeba ze sobą zabrac bilet). Będziemy szli pięknym leśnym szlakiem. Na miejscu, czyli w Wykowie, otrzymamy upieczony w folii ziemniak, a także będzie można upiec sobie kiełbaski  przy ognisku i zakupić w specjalnie przygotowanym stoisku coś gorącego lub zimnego do picia. Powrót do Płocka około 14.30. Opłata za rajd wynosi 6 zł (zbiórka pieniędzy do poniedziałku, 28 września).
       
       
                                 

  • Sprzatamy świat

    Sprzatamy świat

     

    Skąd się biorą śmieci na ulich naszych miast i w lasach? Dlaczego jest ich coraz więcej? Dlaczego tak wielu Polaków akceptuje fakt, że żyje na wysypisku? Jakie działania trzeba podjąć, żeby wychować następne pokolenie na ludzi o wysokich potrzebach estetycznych, którzy będą dbać o swoje otoczenie?

    Akcja Sprzątanie świata ma właśnie przede wszystkim cele wychowawcze.Tegoroczne wielkie sprzątanie odbyło się pod hasłem: Wyprawa-poprawa. Organizatorzy zachęcali do brania sprawy w swoje ręce: Wsiądź na rower, wyrusz pieszo albo zaciągnij się na żaglówkę, zaproś krewnych i znajomych i wyrusz na wyprawę-poprawę. Po co? Aby znaleźć dzikie wysypiska śmieci, sprawdzić, czy gdzieś nie brakuje koszy na śmieci i pojemników do segregacji surowców wtórnych. Mamy prawo domagać się od gmin, by poważnie traktowały obowiązek dbania o porządek i higienę środowiska, w którym żyjemy.


    Uczniowie Szesnastki sprzątali w ramach akcji teren osiedla Tysiąclecia. Nasza wyprawa-poprawa odbyła się 18 września, na szczęście przy pięknej pogodzie. Mamy nadzieję, że wszystkie dzieci dobrze zapamiętały, gdzie stoją kosze na śmieci i pojemniki na opakowania plastikowe, papierowe i szklane.

  • Narodowe czytanie "Lalki" Bolesława Prusa

    Narodowe czytanie "Lalki" Bolesława Prusa

    5 września 2015 r. Książnica Płocka zaprosiła wszystkich płocczan do wspólnego czytania powieści Bolesława Prusa "Lalka" w ramach ogólnopolskiej akcji publicznego czytania pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. W narodowym czytaniu wzięły udział nasze uczennice z kl. VIa: Karolina Gontarek, Aleksandra Rosa i Milena Salamandra oraz nauczyciel bibliotekarz - p.Magdalena Ołdakowska. Reprezentantki naszej szkoły przybliżyły słuchaczom fragment "Lalki" pt. "Dywagacje o kamienicy i zaproszenie od Izabeli". Dzieła literatury polskiej również przyszli wysłuchać uczniowie kl. Vb wraz z wychowawcą p. Dorotą Walczak oraz uczniowie kl. VIc z wychowawcą p. Małgorzatą Turowską. 

     

  • Nowy rok szkolny

    Nowy rok szkolny

     

    Trzy małe, różowe świnki ruszyły świat. Wędrowały, wędrowały, aż w końcu postanowiły się osiedlić w pewnym uroczym zakątku. No i musiały wybudować sobie chatki. Dwie leniwe wybudowały je ze słomy i patyków, trzecia pracowita nie miała czasu na zabawę – wybudowała porządny, murowany domek i tylko on okazał się pewnym schronieniem przed groźnym wilkiem. Morał jasny: warto być pilnym, praca zapewnia nam sukces i bezpieczeństwo. Nasi nowi uczniowie obejrzeli inscenizację bajki z wyraźnym zainteresowaniem. Jest ich sto sześcioro. Czterema klasami pierwszymi opiekują się panie: Teresa Rososińska, Anna Gilińska, Katarzyna Walkiewicz i Katarzyna Mierzejewska. Pierwszoklasistom życzymy, by czuli się dobrze w naszych murach, by znaleźli w nich prawdziwych przyjaciół i rozwinęli swoje wszystkie talenty, ich rodzicom – aby często doznawali uczucia dumy ze swoich pociech.
    Część artystyczną, która obejrzeliśmy po tradycyjnym ślubowaniu i pasowaniu na ucznia, przygotowali: Magdalena Spirydonow, Magdalena Ołdakowska, Małgorzata Pruszkowska, Hanna Szczepańska, Izabela Boćkowska i Ryszard Frąckiewicz wraz z naszymi zdolnymi dziećmi. Rozpoczęliśmy nowy rok szkolny, oby pełen radości, miłych niespodzianek, dydaktycznych i wychowawczych osiągnięć...

     

       

  • Wakacje!

    Wakacje!

     

     

     

     

     

     

     

     

    Zakończył się rok szkolny. Życzymy drogim Uczniom, ich Rodzicom i wszystkim naszym Przyjaciołom pięknych, słonecznych wakacji, pełnych przygód, nowych, niezapomnianych wrażeń, zabawy i śmiechu! 
     

    Dyrekcja wraz z gronem pedagogicznym

  • Bal klas szóstych

    Opuścił mury naszej szkoły kolejny rocznik wychowanków. Zgodnie z tradycją nie obyło się bez uroczystego balu, rozpoczynającego się polonezem. I tym razem uczniowie klas szóstych wprawili w zachwyt nauczycieli i rodziców, zatańczyli wspaniale. „Rzędy” sunęły idealnie prosto, „koła” wirowały równo. Osiągnięcie takiego efektu nie było łatwe. Pani Danuta Nasiadko zarządziła próby już w kwietniu i dwa razy w tygodniu spotykała się z szóstoklasistami. – Nikogo nie zmuszaliśmy do tańca, a mimo to prawie wszyscy wzięli w nim udział, tańczyło ponad 30 par – cieszy się pani Nasiadko. – Na początku uczyliśmy się kroków i figur, w czerwcu na trzech dwugodzinnych warsztatach opanowaliśmy układy. Po pierwszym zapale przyszedł czas znużenia i zniechęcenia. Trudno wtedy było utrzymać dyscyplinę i kierować dużą grupą dzieci. Ale na koniec powróciła chęć do ćwiczeń i ostatnie próby odbyły się sprawnie. Cieszę się, że wszystko dobrze się udało. Myślę, że wspomnienia z pierwszego balu będą dla naszych uczniów na pewno niepowtarzalne.

  • Klasa Vc w Książnicy Płockiej

    Klasa Vc w Książnicy Płockiej
    16.06.2015

     Z okazji 100. rocznicy urodzin ks. Jana Twardowskiego Książnica Płocka im. Władysława Broniewskiego w Płocku zorganizowała spotkanie poświęcone poezji Księdza adresowanej do dzieci w wieku szkolnym i promocję książki Waldemara Smaszcza "Z Ave spacer dzieci wśród słów księdza i poety Jana Twardowskiego". W wydarzeniu tym wzięło udział wielu młodych czytelników z różnych szkół naszego miasta oraz nasi uczniowie z klasy Vc wraz z nauczycielkami bibliotekarkami - p. Magdaleną Ołdakowską i p. Magdaleną Spirydonow. Ciekawe wspomnienia z życia poety, bardzo barwnie przedstawione przez pisarza i krytyka literackiego - p. Waldemara Smaszcza, pobudziły w dzieciach chęć odkrycia radości poezji księdza Jana Twardowskiego. Uczniowie skorzystali z zakupu promowanej książki wraz z autografem autora.

        

  • Konkurs pięknego czytania

    Szóstego czerwca odbył się szkolny konkurs pięknego czytania. Wzięło w nim udział piętnaścioro uczniów klas IV. Każdy z nich przeczytał fragment wylosowanej baśni. W jury zasiadły panie: Małgorzata Turowska, Anna Kamińska i Dorota Walczak. Oceniały one płynność czytania, dykcję i interpretację tekstu. Poziom występów był bardzo wysoki. Iamiejsce zajęli Igor Parysjanowicz, Weronika Gluba i Malwina Wasilewska, II – Natalia Keppe i Oliwier Waśniewski, III – Dominik Filiński i Mateusz Macioszek. Gorąco im gratulujemy.

  • Piknik Literacki

    Piknik Literacki

    30 maja 2015 r. podczas Dni Historii Płocka został zorganizowany przez Książnicę Płocką Piknik Literacki z twórczością Elizy Piotrowskiej. W trakcie spotkania odbył się konkurs teatralny "Bajka i legenda świata w życie nam się wplata", w którym wzięły udział dzieci z naszej szkoły. Jedenaście uczennic z kl. II b przygotowane przez panie bibliotekarki: Magdalenę Ołdakowską i Magdalenę Spirydonow zaprezentowały bajkę "Trzy świnki". Dzięki zaangażowaniu Rodziców nasze młode aktorki zostały ucharakteryzowane na świnki i wilka. Dziewczynki bardzo ładnie odegrały swoje role wraz z odśpiewaniem piosenek. Podczas pikniku uczennice mogły zapoznać się bliżej z literaturą Elizy Piotrowskiej, dokonać zakupu książek z autografem, wziąć udział w różnych pracach plastyczno-zręcznościowych. Szkoła w ramach podziękowania za udział w konkursie otrzymała dwie książki ("Opowieści biblijne", "Ciocia Jadzia w Rzymie") i jeden audiobook (Święci uśmiechnięci. Święty Mikołaj z Miry) autorstwa Elizy Piotrowskiej. Serdecznie dziękujemy Rodzicom za zaangażowanie i obecność podczas sobotniego spotkania, a dziewczynkom gratulujemy występu!

       

  • Dzień Dziecka


     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    Dzień Dziecka w naszej szkole to szereg imprez, które organizowane są od wielu lat: kino dla młodszych uczniów, konkurs talentów dla starszych oraz turniej piłki nożnej. W tym roku atrakcji było wiele. W konkursie talentów wystąpić mógł każdy, kto potrafił opanować tremę na tyle, by wyjść na środek sali, coś zaśpiewać czy zatańczyć przed publicznością. Organizująca imprezę pani Danuta Nasiadko dbała, by atmosfera była życzliwa, a brawa gorące. Wielu emocji dostarczył też turniej piłkarski, gdyż w finale zmierzyła się VIb z IVa i mimo dużej różnicy wieku zawodników drużyny stoczyły zawzięty i wyrównany pojedynek. Zwyciężyła VIb, choć niektórzy byli zdania, że wynik mógłby być inny, gdyby czwartoklasiści mieli czas wypocząć po poprzednim meczu.

     

    Dzień Dziecka obchodzony jest w Polsce, podobnie jak w innych krajach dawnego bloku socjalistycznego, od 1950 roku. Nieco później święto zdobyło światowy zasięg, gdyż zostało oficjalnie ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych. Jego celem jest upowszechnianie idei szczęśliwego dzieciństwa. Niestety nie mogą go zaznać dzieci ulicy w wielkich miastach południowoamerykańskich, młodociani żołnierze w Afryce i krajach islamskich czy dzieci – robotnicy pracujące często za głodowe wynagrodzenie: w wielu krajach na świecie prawa najmłodszych są bardzo ograniczone albo bezkarnie łamane. Dobrze, że 1 czerwca mówi się o problemach dzieci, dobrze że międzynarodowe organizacje humanitarne zdają wtedy relacje ze swoich poczynań i ogłaszają kolejne akcje. Dzieci nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za oblicze świata, więc powinno się ono do nich zawsze uśmiechać.

  • Wyśpiewane Wyróżnienie

    Wyśpiewane Wyróżnienie
    15.05.2015

    W dniu patronalnym Polskiej Niezapominajki w Szkole Podstawowej nr 21 w Płocku (Zespół Szkół nr 2) odbyła się VIII edycja Międzyszkolnego Konkursu Piosenki Przyrodniczej. Wśród 15 uczestników znalazła się również uczennica naszej szkoły - Natalia Muszyńska z kl. IVa przygotowana przez p. Magdalenę Ołdakowską i p. Magdalenę Spirydonow. Natalia zaśpiewała piosenkę "Jasne niebo, czysta woda" Jana Pietrzaka. Jury wyłoniło trzy laureatki, a decyzją Dyrekcji SP nr 21 pozostali uczestnicy otrzymali Dyplom Wyróżnienia i pamiątkową książkę pt. "Piesze znakowane szklaki turystyczne okolic Płocka". Gratulujemy Natalii i życzymy dalszych sukcesów!

  • Piknik Europejski

    KolejnyaPiknikaEuropejski. Już 17., z udziałem gości z partnerskich miast, władz Płocka i młodzieży szkolnej. Płocczanie mogli liczyć na wiele atrakcji, 9 i 10 maja odbywały się zabawy, konkursy i koncerty. Nasza szkoła wzięła udział w quizie wiedzy o państwach Unii Europejskiej i w paradzie, a Emilia Leszczyńska i Tomasz Kamiński reprezentowali Szesnastkę w konkursie piosenki. Mieliśmy też swój kramik na rynku miejskim. Wylosowaliśmy w tym roku Włochy, dlatego stoisko przygotowane przez klasy młodsze miało kształt gondoli otoczonej lazurowymi falami laguny. Dzieci klas starszych, które brały udział w barwnym pochodzie, przebrane były za kucharzy i miłośników włoskiej kuchni. Dwóch osiłków niosło wielką misę pełną smakowitego spaghetti, inni wielkie widelce, chochle, garnki i pudełka z pizzą. Okrzyki, pilnie ćwiczone wcześniej, wybrzmiały chyba najsłabiej przed jury, ale przez całą trasę nasi uczniowie bardzo głośno i zgodnym chórem pozdrawiali po włosku oglądających przemarsz mieszkańców miasta i przybyłych gości. Chętnie weźmiemy udział w imprezie w przyszłym roku, mamy jednak nadzieję, że władze miasta lepiej zaplanują czas parady. Dzieci czekały godzinę na placu zbiórki, a słońce prażyło niemiłosiernie, później stały bezczynnie jeszcze ponad pół godziny na rynku, by przejść przed trybuną honorową. Prosimy, by nie zapominać, że impreza powinna być atrakcyjna przede wszystkim dla nich. I o tym, że nauczyciele odpowiadają za bezpieczeństwo uczniów, a trudno kontrolować i dyscyplinować dzieci, które boleśnie się nudzą.  
    Rada Pedagogiczna serdecznie dziękuje wszystkim Rodzicom, którzy włączyli się w przygotowania do parady oraz w opiekę nad grupą w czasie przemarszu.


    Z ostatniej chwili... Otrzymaliśmy wyniki rywalizacji szkół: zajęliśmy VI miejsce. Poziom był bardzo wyrównany, do miejsca na podium zabrakło nam 0,75 punkta. Najlepiej wypadliśmy w Grze Miejskiej "Razem w Europie". Drużyna przygotowana przez panią Marię Morzyńską zajęła w niej I miejsce.

  • Majowe święta

    Majowe święta

    Majowe świętowanie rozpoczęliśmy od akademii z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, bardzo nowoczesnej, pierwszej w Europie. Nie zapobiegła ona rozbiorom, ale tak uformowała myślenie o narodzie i państwie, że udało nam się przetrwać czas niewoli. Akademię przygotowała pani Izabela Brzozowska z klasą VIac, dekoracje wykonali pani Monika Jakubowska i pan Bogdan Janiak. 29 kwietnia uczniowie naszej szkoły mogli przypomnieć sobie wiele wiadomości z historii, posłuchać patriotycznych wierszy i piosenek oraz wziąć udział w okolicznościowym konkursie. 2cmaja, w Dzień Flagi, delegacja Szesnastki uczestniczyła natomiast w miejskich obchodach tego święta. Wspólnie z innymi delegacjami nieśliśmy olbrzymią flagę aż pod budynek ratusza, gdzie przedstawiciele Rady Miasta odebrali ją i po przemówieniach rozpoczęła się część artystyczna – występy chórów szkolnych i zespołów tanecznych. Biało-czerwona powiewała wysoko nad nami.

  • Pozostał z nami

    Pozostał z nami

    Pozostał z nami... tak głosi tytuł wystawy z okazji dziesiątej rocznicy śmierci Jana Pawła II. Można ją oglądać na parterze i pierwszym piętrze naszej szkoły. Przygotowały ją Panie: Magdalena Spirydonow, Hanna Mówińska, Magdalena Ołdakowska i Alicja Popek. Nasz wielki rodak pozostawił po sobie olbrzymią spuściznę: dziesiątki książek, sztuk teatralnych, wierszy, homilii, kilkanaście encyklik. Jest tego tak dużo, że może nas jego dziedzictwo przytłaczać, niejeden Polak nie próbuje nawet po nic sięgać. Jan Paweł-II stał się dla nas bardziej symbolem niezłomności ducha, patriotyzmu, świętości niż uważnie słuchanym towarzyszem na drodze życia. A przecież jesteśmy wykonawcami jego testamentu: nie tylko powinniśmy ocalić nasze narodowe dziedzictwo, ale także stać się iskrą odnowy moralnej dla zagubionej Europy. Skoro jesteśmy zdania, że był człowiekiem niezwykłej mądrości i siły w wykonywaniu swojej najświętszej misji, to spróbujmy się na jego wskazówkach opierać. To, co do nas mówił, jest na wyciągnięcie ręki: http://www.zwola.karmelicibosi.pl/formacja/pamitozs.pdf (link do książki Pamięć i tożsamość, duchowego elementarza Polaka).

          

  • Adopcja Serca

    Adopcja Serca

    Przed-Wielkanocą w holu na parterze naszej szkoły pojawiło się kolorowe stoisko: kiermasz świąteczny. Na prowizorycznych ladach piękne stroiki, pisanki i ciasta. Wyznaczeni uczniowie sprzedają cudeńka wykonane przez dzieci na zajęciach w świetlicy i na lekcjach plastyki. Ciasta upiekły życzliwe mamy i babcie. Podobny kiermasz odbył się przed Bożym Narodzeniem. Impreza wrosła już w naszą tradycję, organizowana jest od kilku lat. I co roku udaje się zebrać dzięki niej ponad tysiąc złotych. Może jednak nie wszyscy wiedzą, na co przeznaczone są te pieniądze.

    Nazywa się Christelle Mefowe, mieszka w Bafossam, trzystutysięcznym mieście Kamerunu, w parafii Św. Alberta. Jest chrześcijanką, siedemnastoletnią czarnoskórą dziewczyną. Skromnie ubrana, z krótko obciętymi włosami, bez biżuterii – tak prezentuje się na zdjęciach. Została zaadoptowana przez naszą szkolną społeczność, staramy się finansować jej edukację. Wszystko dzięki inicjatywie pań ze świetlicy, które włączyły się do akcji Adopcja Serca, a teraz nie szczędzą wysiłków, by pozyskać odpowiednie fundusze dla Christelle, która pochodzi z ubogiej, wielodzietnej rodziny i bez pomocy nie mogłaby skończyć żadnej szkoły.

    To dla mnie niezapomniana radość, kiedy piszę do Was ten list, aby podziękować z całego mojego serca za Waszą dobroć wobec mnie każdego roku. Dziękuję za wszystkie dary, które pozwalają opłacić moje wykształcenie – możemy przeczytać w jej listach.

    Nie wszystkim podoba się to, co robimy – mówi pani Joanna Rowicka, kierowniczka świetlicy. – Słyszymy czasem, że w Polsce jest dużo biednych ludzi, że to im należałoby pomagać. Jednak wszystkie polskie dzieci mają zapewniony dostęp do nauki. Dzięki Christelle możemy im uświadomić, że to przywilej, więc nasza akcja ma dużą wartość wychowawczą.

  • Ogólnopolski Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasisty

    Komunikat Dyrektora Szkoły!

    Ogólnopolski Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasisty odbędzie się 16 kwietnia 2015rr.


    Sprawdzian będzie podzielony na dwie części:

    • 9.00 – 9.45 język polski (czas trwania 45 min)
    • 9.45 – 10.00 przerwa
    • 10.00 – 10.45 matematyka (czas trwania 45 min)

    Obowiązuje odświętny strój (biała bluzka lub koszula, czarne bądź granatowe spodnie lub spódnica). Po sprawdzianie lekcje według planu klas.

  • Sprawdzian dla klas VI

    W tym roku sprawdzian dla klas VI odbył się w nowej formule. Składał się on z dwóch części: testu wiadomości i umiejętności z języka polskiego i matematyki, często z odwoływaniem się do kontekstu przyrodniczego lub historycznego, oraz ze sprawdzianu z języka nowożytnego (w naszej szkole był to język angielski). Wydłużył się czas pisania sprawdzianu, część pierwsza trwała 80 minut, druga – 45 minut, a między nimi uczniowie mieli kilkudziesięciominutową przerwę. Sprawdzian z języka obcego obejmował rozumienie tekstu mówionego, łączył się z odsłuchaniem płyty zawierającej kilkanaście poleceń. Nowością były też pewne typy zadań testowych, które nie występowały w latach ubiegłych, np. zadania wielokrotnego wyboru, prawda-fałsz, na dobieranie, z luką. Pytania z języka ojczystego dotyczyły ponadto w większym niż w latach ubiegłych zakresie gramatyki. Nic dziwnego, że stres był duży, mimo przeprowadzenia testów próbnych i obejrzenia filmów instruktażowych. Na szczęście w zgodnej opinii uczniów sprawdzian nie okazał się ani trudny, ani zbyt obszerny. Większość naszych szóstoklasistów ukończyła wykonywanie zadań przed czasem i mogła dokładnie, kilkakrotnie sprawdzić poprawność odpowiedzi. Wyniki sprawdzianu będą miały postać procentową i będą aż cztery: ogólny z części pierwszej, szczegółowy z języka polskiego, szczegółowy z matematyki oraz z języka obcego. Każdy uczeń wie, że sprawdzianu nie można nie zdać, choć i tak na wyniki czeka się z ogromnym napięciem. Pod koniec maja wszystko będzie jasne.

strona: