|
Międzynarodowy Tydzień Pisania Listów.9-15 października to Międzynarodowy Tydzień Pisania Listów.
W akcji uczestniczyli uczniowie klas czwartych i piątych.
Czwartoklasiści poznali zasady redagowania listów prywatnych, adresowania kopert oraz dowiedzieli się, czym jest epistolografia. Dzieci napisały listy do postaci literackiej - Ambrożego Kleksa, a na jesiennych liściach zredagowały życzenia dla nauczycieli z okazji Dnia Edukacji Narodowej.
Piątoklasiści napisali listy do autora "Chłopców z Placu Broni" oraz wybranych postaci literackich.
Dzięki tej akcji podtrzymali zanikającą już piękną tradycję ręcznego pisania prywatnych listów do wybranych osób.
Święto Komisji Edukacji Narodowej 13 października w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Dnia Edukacji
Narodowej. Akademię dla klas IV–VIII przygotowała pani Ewa Szulczewska z pomocą nauczycieli języka polskiego oraz pani Liwii Wodkowskiej-Pikały, która wykonała okolicznościową dekorację sali.
Ósmoklasistki wystąpiły w roli modelek z humorem prezentujących nietypowe stroje dla współczesnych uczniów i nauczycieli. Starsi uczniowie z przymrużeniem oka opowiedzieli o szkolnym życiu, dając humorystyczne rady młodszym kolegom i koleżankom.
Dzięki pani Magdalenie Ołdakowskiej imprezę uświetniły występy muzyczne.
Uczennice z klas VI–VIII profesjonalnie zaśpiewały ponadczasowe piosenki sławnych polskich artystów: Zbigniewa Wodeckiego, Marka Grechuty i Maryli Rodowicz, a także współczesny utwór uwielbianej przez młodzież Sanah. Prezentem dla nauczycieli były również pokazy tańca towarzyskiego i gimnastyki sportowej w wykonaniu naszych uczniów.
Za zaangażowanie dziękujemy też panu Bogdanowi Janiakowi obsługującemu sprzęt nagłaśniający oraz pani Magdalenie Bach, która uwieczniła uroczystość na fotografiach.
Warsztaty komiksowe5 i 8 października 2021 roku uczennice klas siódmych i ósmych: Oliwia Kowalewska, Oliwia Koston, Julia Zych, Julia Wiśniewska i Nikola Krześniak wraz z paniami Liwią Wodkowską‑Pikałą i Joanną Kowalską uczestniczyły w warsztatach komiksowych organizowanych przez Zarząd Oddziału Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Płocku w partnerstwie z Książnicą Płocką im. Władysława Broniewskiego.
Dziewczynki przypomniały sobie sposób ukazania przestrzeni na płaszczyźnie poprzez perspektywę zbieżną. Efekty tej pracy są znakomite... ale to nie koniec.
W ramach cyklu zajęć mających na celu zaznajomienie dzieci z etapami powstawania komiksu odbędą się jeszcze dwa spotkania w Mediatece prowadzone przez pana Szymona Telika.
Po zakończonych warsztatach uczennice wspólnie z paniami planują stworzyć komiks o naszej „Szesnastce” i jej patronie.
Już nie możemy się doczekać! :)
„Eko-ludki”Las o tej porze roku jest wyjątkowo piękny, a leśna fauna i flora były tematem zajęć innowacyjnych przeprowadzonych 8 października 2021 roku w klasie III b.
Tym razem „Eko-ludki” z panią Liwią Wodkowską-Pikałą przygotowały las w słoiku, czyli własny ekosystem. W szklanym słoju powstają specyficzne warunki. W tej niewielkiej objętości z biegiem czasu wytwarza się mikroklimat, który pozwala obserwować rośliny.
A oto efekty naszej pracy :)
Spotkanie z autorem7 października uczniowie kl.7c i 7d wzięli udział w spotkaniu autorskim z pisarką i psychoterapeutką Joanną Fabicką. Młodzież poznała twórczość pisarki, jak również zwiedziła piękny gmach Mediateki Książnicy Płockiej i zapoznała się z ofertą filmowo-muzyczną. Udział w spotkaniu był możliwy dzięki współpracy naszej szkoły z Książnicą Płocką filią nr 4.
Święto Szkolnej Demokracji w SP16- Wybory do Rady Samorządu Uczniowskiego! Dnia 8 października 2021 roku w naszej szkole odbyły się demokratyczne wybory do Rady Samorządu Uczniowskiego klas IV – VIII oraz opiekuna Samorządu Uczniowskiego. Zostały przeprowadzone w oparciu o Ordynację Wyborczą, która znajduje się w Regulaminie SU „szesnastki. Zgodnie z nią każdy chętny uczeń musiał zdobyć poparcie 15 koleżanek i kolegów, by znaleźć się na liście kandydatów do samorządu. Wybory poprzedziła kampania, podczas której kandydaci prezentowali swoje programy wyborcze – pomysły na lepsze funkcjonowanie samorządu w przestrzeni szkolnej. Na lekcjach wiedzy o społeczeństwie uczniowie przygotowali plakaty z hasłami wyborczymi, zachęcające społeczność szkolną do udziału w tym szczególnym świecie szkolnej demokracji. Był lokal wyborczy, urna, karty do głosowania oraz lista, na której uczniowie składali podpisy, potwierdzając udział w wyborach.
Młodzieżowa Komisja Wyborcza czuwała nad prawidłowym przebiegiem głosowania, a po jego zakończeniu podliczyła głosy i sporządziła protokół. Z czynnego prawa wyborczego skorzystało 298 uczniów. Frekwencja wyniosła 85,4%.
W wyniku wyborów do SU największą ilość głosów otrzymali uczniowie: Piotr z klasy 8a, Adam z klasy 8b, Zofia z klasy 6a. W wyborach na opiekuna SU zwyciężyła Pani Izabela Brzozowska.
Nowo wybranym władzom serdecznie gratulujemy i życzymy owocnej pracy na rzecz społeczności szkolnej.
Udział w wyborach poszerzył wiedzę uczniów na temat praktycznego wprowadzania zasad demokratycznych w szkole, rozwinął postawę obywatelską i pozwolił wzmocnić samorządność uczniowską.
Powyższe działania w SP 16 zostały przeprowadzone w ramach projektu Centrum Edukacji Obywatelskiej „Szkoła Demokracji”. Pozwala on aktywizować społeczność uczniowską na rzecz skutecznego działania SU w przestrzeni szkolnej oraz wdrążać standardy demokratyczne poprzez praktyczny udział uczniów w życiu szkoły.
Zajęcia z udzielania pierwszej pomocyMaster Chefs z 3b.Niesamowite co potrafią zrobić trzecioklasiści na swoje pierwsze? (drugie?) śniadanie. Na lekcji wyczarowały ze swoich ulubionych warzyw i owoców przepyszne dania. Szkoda, że nie widać emocji, zaangażowania i nie słychać zachwytów podczas smakowania tych "potraw". MISTRZOWIE!!!
Samodzielnie wykonane siłomierzeUczniowie klas: 7c i 7d wykonali samodzielnie przyrząd do pomiaru siły z jaką Ziemia przyciąga różne ciała. Na zdjęciach poniżej uczniowie na lekcji fizyki wraz z siłomierzami.
KaraokeW naszej świetlicy odbyły się zajęcia umuzykalniające (karaoke), rozwijające przede wszystkim słuch, spostrzegawczość, uczące wyczucia rytmu, a także ćwiczące umiejętność płynnego czytania, która jest niezbędna do poprawnego śpiewania tekstów. Uczniowie sami wybierali sobie piosenki, które pragnęli zaśpiewać.
Muzyka pomaga dzieciom wyrazić siebie, przezwyciężyć nieśmiałość, rozwijać się twórczo, a także zmusza do kreatywnego myślenia poprzez wprowadzenie własnej interpretacji już znanego przeboju. Oprócz tego muzyka wspomaga także wszechstronny rozwój uczniów, pomaga odreagować narastające w młodym człowieku emocje i wyciszyć go emocjonalnie.
Trzy święta :)Trzy święta: Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania (29.09), Międzynarodowy Dzień Muzyki (01.10) i Październik - miesiącem bibliotek szkolnych, zachęcają do wspólnego czytania nie tylko literatury pięknej, ale także do poznawania librett oper i baletów. Klasa 7d wsłuchiwała się w piękno ojczystego języka ("Pan Tadeusz" A. Mickiewicz), a klasa 7b poznała libretto pierwszej romantycznej opery ("Wolny strzelec" K. M. Weber). Czytajmy jak najwięcej! Biblioteka szkolna zaprasza do odwiedzin ulubionych czytelników! :)
"Zakamarek - ekotriki na kąciki".Świetlica szkolna bierze udział w ogólnopolskim projekcie z zakresu edukacji przyrodniczo-ekologicznej oraz aranżacji przestrzeni pt. "Zakamarek - ekotriki na kąciki". Projekt zakończy się w czerwcu 2022 r. Uczniowie z klas drugich i trzecich w ramach projektu wykonali deszczomierze z plastikowych butelek. Gotowe deszczomierze posłużą uczniom w obserwacji ilości spadającego deszczu w najbliższym czasie.
Zdrowa przekąskaKliknij na opis- nie pożałujesz:)
Europejski Dzień Języków Europejski Dzień Języków obchodzony jest 26 września każdego roku od 2001 r. z inicjatywy Rady Europy i we współpracy z Komisją Europejską. W tym roku święto przypadało w niedzielę, dlatego w naszej szkole świętowaliśmy je 28 września 2021 r.
W ramach obchodów Europejskiego Dnia Języków Obcych została zorganizowana akcja „ Czytamy w językach obcych”. Akcja miała na celu propagowanie czytelnictwa w różnych językach.
Uczennica klasy 6a Eliza przeczytała po rosyjsku fragment poematu Aleksandra Puszkina "Eugeniusz Oniegin".
Uczennica klasy 7a przeczytała po angielsku ‘How to be an alien’ fragment ‘The weather’ autor: George Mikes.
Uczennica klasy 8a Róża Kania przeczytała po angielsku fragment „ Dumy i uprzedzenie” autorka: Jane Austen ( ‘Pride and Prejudice’ by Jane Austen.)
Uczennice klasy 8a Natalia Niedziałkowska i Nikola Krześniak oraz uczniowie klasy 8e Szymon Syniak, Jan Przybysz przeczytali po angielsku fragment powieści Arthur’a Conan Doyle ‘ The Valley of fear’ („ Dolina Trwogi”)
Uczniowie z SP 16 przygotowali również plakaty, słowniczni i prezentacje dbając by w klasach zapanował odpowiedni, związany tematycznie z danym językiem obcym klimat . Wszystko po to by uatrakcyjnić naukę języków obcych.
Światowy Dzień Jabłka"Owoców jest wiele na świecie,
Ale najlepsze z nich jabłuszko przecież!"
Wiedzą o tym doskonale uczniowie naszej szkoły, którzy 28 września, mieli okazję zajadać się smacznymi jabłkami pochodzącymi z polskich sadów.
Każda klasa miała swój udział w przygotowaniu święta, wykonując owocową wizytówkę. Swoją kreatywnością zaskoczyły jabłka i jabłuszka, rumiane i zielone, matematyczne, ekologiczne oraz zagraniczne.
Cała akcja nie odbyłaby się gdyby nie zaangażowanie Pani Anny Lipowskiej, Ilony Kunikowskiej oraz firmy Markos z Cekanowa - sponsora jabłek.
Dziękujemy!
Międzynarodowe warsztaty „Koduj z Gigantami STARCIE GIGANTÓW”26 września zakończyły się bezpłatne międzynarodowe warsztaty „Koduj z Gigantami STARCIE GIGANTÓW”. Z naszej szkoły w warsztatach wzięło udział 12 uczniów z klas 4 - 8. Głównym celem warsztatów było propagowanie nauki programowania wśród dzieci i młodzieży oraz promowanie nowych rozwiązań technologicznych. Program zajęć dostosowany był do danej grupy wiekowej i obejmował stworzenie własnej gry komputerowej i aplikacji mobilnej, a także zapoznanie się z podstawami jednego z języków programowania C# lub Python. Uczniowie po zakończeniu warsztatów otrzymali certyfikaty uczestnictwa w warsztatach. Koordynatorem wydarzenia była pani Katarzyna Domżał.
EUROPEJSKIE DNI DZIEDZICTWA „Smaki Dziedzictwa”
We wrześniu nasza szkoła przystąpiła do projektu Europejskie Dni Dziedzictwa jako wspólnej inicjatywy Rady Europy i Unii Europejskiej we współpracy z Narodowym Instytutem Dziedzictwa. Hasłem tegorocznej edycji były „Smaki Dziedzictwa”.
Dnia 24 września 2021 roku w Szesnastce została otwarta wystawa pod hasłem „Smaki Dziedzictwa”. Do projektu zaangażowała się cała społeczność szkolna nauczyciele, wychowawcy, bibliotekarze, świetlica szkolna, rodzice i uczniowie, którzy przygotowali plakaty, rysunki, zdjęcia, prezentacje, filmy, przedstawiające dziedzictwo smaków różnych regionów Polski, jak również tradycje kulinarne domów rodzinnych. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem. Prac spłynęło tak dużo, że można z nich wykonać kolejną wystawę. BRAWO „16”! Ekspozycja została podzielona na działy tematyczne: Europejskie Dni Dziedzictwa „Smaki Dziedzictwa”, „Rodzinne Kulinaria”, „Na świątecznym stole”, „Smaki Historii” i ”Kopernikowskie specjały”. Będzie otwarta do 8 października 2021 roku. Serdecznie zapraszamy do jej obejrzenia.
Kulinarne dziedzictwo Rzeczpospolitej Smaki Dziedzictwa "W czytelni uczniowie SP nr 16 mogli posłuchać Zasad prawidłowego zachowania przy stole oraz nauczyć się składać serwetki"
Międzynarodowy Projekt Edukacyjny - Kreatywne Prace PlastyczneŚwietlica szkolna w roku szkolnym 2021/22 bierze udział w Międzynarodowym Projekcie Edukacyjnym - Kreatywne Prace Plastyczne. Projekt rozpoczął się we wrześniu b.r., a zakończy się w maju 2022 roku.
Realizację projektu dzieci rozpoczęły poprzez stworzenie pracy plastycznej malowanej palcami. Praca plastyczna "Róże" okazała się niezwykle efektowna, a dzieci świetnie się bawiły podczas jej tworzenia. Z przyjemnością doświadczały doznań sensorycznych podczas maczania palców w farbie i wodzenia nimi po powierzchni papieru.
28. Akcja Sprzątanie Świata " Myślę, więc nie śmiecę"Uczniowie naszej szkoły bardzo aktywnie włączyli się w tegoroczne Sprzątanie Świta. Klasa 2b, 4b, 5b, 6a uprzątnęli ulice i osiedle wokół naszej szkoły. Natomiast 2b, 2c, 3b, 3c wykonali prace plastyczne oraz gazetkę szkolną. Uczniowie klas starszych działali indywidualnie w środowisku lokalnym.
|
|
|