Certyfikat Unicef Pedagog Gabinet profilaktyki zdrowotnej Logopeda Kadra pedagogiczna Baza szkoły Bezpiecznie w Regionie płockim Wolontariat Osiągnięcia uczniów Inicjatywy Innowacje Dodatkowe zajęcia

Zadania logopedy szkolnego

• Przeprowadzani badań wstępnych w celu ustalenia stanu mowy uczniów.
  • Diagnozowanie logopedyczne.
  • Prowadzenie logoterapii indywidualnej i grupowej.
  • Organizowanie pomocy logopedycznej dla uczniów z trudnościami w czytaniu i pisaniu.
  • Podejmowanie działań profilaktycznych zapobiegających powstawaniu  zaburzeń komunikacji językowej oraz czuwanie nad prawidłowym rozwojem mowy.
  • Wspieranie działań wychowawczych i profilaktycznych nauczycieli.
  • Organizowanie i prowadzenie różnych form pomocy psychologiczno–pedagogicznej dla uczniów, rodziców i nauczycieli.

Zajęcia logopedyczne w naszej szkole

We wrześniu każdego roku przeprowadzane są przesiewowe badania mowy uczniów klas pierwszych .Po wstępnej diagnozie uczniowie kwalifikowani są na zajęcia logopedyczne.

Ćwiczenia prowadzone są indywidualnie lub w 2-3 osobowych zespołach. Dla każdego dziecka opracowany jest indywidualny program terapii logopedycznej  tworzony w oparciu o szczegółową diagnozę logopedyczną oraz zalecenia poradni psychologiczno – pedagogicznej, jeśli uczeń posiada opinię sporządzoną przez zespół specjalistów z poradni.

Rodzice uczniów objętych opieką logopedyczną mogą korzystać z  konsultacji, w czasie których logopeda szczegółowo omawia sposób wykonywania z dzieckiem ćwiczeń utrwalających zdobyte w gabinecie umiejętności.

Po ukończeniu systematycznej terapii logopedycznej prowadzone są  okresowe konsultacje kontrolne.

Skuteczność terapii logopedycznej

Czas trwania terapii oraz jej efektywność zależy od rodzaju i stopnia zaburzenia, budowy i sprawności aparatu artykulacyjnego, sprawności intelektualnej dziecka, ale również od współpracy logopedy z rodzicami. Należy pamiętać, że w terapii logopedycznej dążymy do uzyskania trwałych umiejętności,  które uczeń będzie wykorzystywał w każdej sytuacji życia codziennego. Nie jest możliwe osiągnięcie tego celu bez współpracy rodziców i stosowania codziennych ćwiczeń w domu.

Logopeda szkolny  – mgr Anna Cywińska