Regulamin klas sportowych

REGULAMIN KLAS SPORTOWYCH

IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA W PŁOCKU

I.     POSTANOWIENIA OGÓLNE

1.         1 .Szkoła Podstawowa nr 16 im. Mikołaja Kopernika w Płocku prowadzi klasy sportowe wg zasad określonych w Statucie.

2.         2 .Cykl kształcenia sportowego w szkole podstawowej trwa 6 lat. Z rozszerzonym programem piłki ręcznej od poziomu klasy IV do klasy VI.

3.         3.  Szkolenie sportowe prowadzone jest w oparciu o szczegółowe i aktualne przepisy dotyczące szkolnictwa sportowego oraz współpracę z klubami sportowymi.

4.         4. Uczniem klasy sportowej może zostać zarówno uczeń mieszkający w obwodzie szkoły, jak i uczeń mieszkający poza jej obwodem.

5.         5. Uczniowie klas sportowych wyłaniani są w drodze postępowania kwalifikacyjnego (bardzo dobre wyniki w nauce, testy sprawnościowe oraz badania lekarskie

przez lekarza – specjalistę).

6.        6.  Na wniosek nauczyciela – opiekuna grupy sportowej Dyrektor Szkoły może podjąć decyzję os skreśleniu ucznia z listy uczniów klasy sportowej z końcem semestru roku

szkolnego. Nauczyciel dokonuje oceny przydatności ucznia do dalszego szkolenia w terminie do końca maja każdego roku lub w uzasadnionych przypadkach po obozie sportowym.

7.        7  Rodzicowi/prawnemu opiekunowi przysługuje prawo odwołania się od decyzji o przeniesieniu ucznia klasy sportowej do oddziału działającego na zasadach ogólnych.

Rodzic/prawny opiekun składa odwołanie do Dyrektora Szkoły w terminie 7 dni.

Dyrektor Szkoły do rozpatrzenia odwołania powołuje Komisję w składzie:

- Przewodniczący Zespołu Wychowania Fizycznego

- Nauczyciel Wychowania Fizycznego

- Wychowawca klasy

- Pedagog

- Wicedyrektor

Komisja po analizie dokumentów podejmuje decyzję w terminie 7 dni. Decyzja Komisji jest ostateczna.

II.    PRAWA UCZNIA KLASY SPORTOWEJ

Uczeń klasy sportowej ma wszystkie prawa ucznia Szkoły Podstawowej a ponadto:

1.    ma prawo korzystać z pomocy dyrekcji, nauczycieli i nauczyciela – opiekuna klasy sportowej w rozwiązywaniu problemów wynikających z konieczności pogodzenia nauki i sportu,

2.    ma prawo do badań w przychodni sportowo – lekarskiej (częstotliwość badań określają odrębne przepisy),

3.    ma prawo do korzystania pod opieką nauczyciela – opiekuna grupy sportowej ze sprzętu sportowego oraz infrastruktury sportowo – rekreacyjnej szkoły,

4.    po jednodniowych lub kilkudniowych zawodach sportowych ma prawo być nieprzygotowanym do lekcji w dniu następnym z zakresu materiału przerabianego w czasie swojej nieobecności,

5.    absencja ucznia wynikająca z udziału w zawodach sportowych nie jest ujmowana w dokumentacji szkolnej jako nieobecność a odnotowywana jest jako „zawody”,

6.    uczniowie mogą ubiegać się o dofinansowanie obozu sportowego.

III.         OBOWIĄZKI UCZNIA KLASY SPORTOWEJ

Uczeń klasy sportowej wypełnia wszystkie obowiązki wynikające z Regulaminu ucznia Szkoły Podstawowej nr 16 a ponadto ma obowiązek:

1.    systematycznie i aktywnie uczestniczyć w zajęciach sportowych, lekcjach wychowania fizycznego i posiadać strój sportowy odpowiedni do miejsca zajęć,

2.    reprezentować godnie szkołę w zawodach sportowych,

3.    uczestniczyć w obozach sportowych,

4.    poddawać się wyznaczonym badaniom lekarskim w przychodni sportowo – lekarskiej,

5.    dbać o reprezentacyjny sprzęt osobisty (dresy, koszulki, spodenki) sprzęt sportowy, przybory, przyrządy i urządzenia wykorzystywane w procesie szkolenia sportowego,

6.    przestrzegać poleceń nauczyciela w czasie prowadzonych zajęć, nie stwarzać sytuacji zagrażających bezpieczeństwu osób wspólnie ćwiczących,

7.    przebywać w obiektach sportowych wyłącznie pod opieką nauczyciela i podporządkować się regulaminowi tych obiektów,

8.    przestrzegać zasad kulturalnego współżycia w czasie zajęć wychowania fizycznego i wyjazdów sportowych oraz stosować się do regulaminów obozów i wycieczek,

9.    długotrwałą (powyżej 14 dni) niezdolność do ćwiczeń udokumentować zwolnieniem lekarskim, a w przypadku zwolnienia długookresowego (powyżej 30 dni) przedłożyć zwolnienie wydane przez lekarza przychodni sportowo – lekarskiej,

10.  z wyprzedzeniem przedłożyć nauczycielowi informację o przewidywanej dłuższej nieobecności na zajęciach i imprezach sportowych.

IV.  POSTANOWIENIA KONCOWE

1.    Wobec ucznia, który nie stosuje się do powyższego regulaminu podczas zajęć wychowania fizycznego, wyjazdu czy obozu sportowego przewidziane są kary zgodnie z WSO Szkoły Podstawowej nr 16 a ponadto może ponieść karę w postaci:

a.    pozbawienia prawa aktywnego uczestnictwa w zajęciach wychowania fizycznego,

b.    pozbawienia prawa reprezentowania szkoły i klubu w zawodach sportowych,

c.    pozbawienia prawa uczestnictwa w obozie sportowym,

d.    usunięcia z obozu sportowego lub imprezy sportowej przy jednoczesnym nałożeniu na prawnych opiekunów ucznia obowiązku odebrania dziecka z miejsca jego pobytu na ich koszt i w najkrótszym możliwym terminie.

2.    O nałożeniu wymienionych kar decyduje nauczyciel wychowania fizycznego w porozumieniu z wychowawcą klasy.

3.    Uczniowie klas sportowych osiągający złe wyniki w nauce, sprawiający szczególne trudności (kłopoty) wychowawcze, którzy nie podnoszą własnego poziomu sportowego na wniosek nauczyciela lub wychowawcy, za zgodą Rady Pedagogicznej i Dyrektora mogą być przenoszeni do klasy „niesportowej”.